lightbulb @font-face - egyszer működik, másszor nem?

Több
2012 ápr. 03 21:32 #11 Írta: coilevi
Ez a HD-Gfont kritika mondjuk téves. Bármilyen HTML elemre használható, tehát az sem kell, hogy pl. Joomlás elem legyen. Az elem teljes elérését kell megadni a beépülőnél (tehát pl. body #header h1), mert különben még az adminfelületre is érvényes lesz. :)

Az ékezetes szabályt én nem vágom, viszont használok Google fontot magyar nyelvű honlapon. Az általam ott használt font (Cuprum) pl. a hosszú ő és ű kivételével a többit jól írja. Szóval ez lehet, hogy nem Google-, hanem inkább fontspecifikus dolog.

Jelentkezz be, hogy te is részt vehess beszélgetésben!

Több
2012 ápr. 04 08:14 #12 Írta: Zotius

coilevi írta: Ez a HD-Gfont kritika mondjuk téves.

Bocsi, de a kritikát nem én írtam. Az olvasottak viszont elegendőek ahhoz, hogy kétségeim legyenek a pluginnal szemben.

coilevi írta: Az általam ott használt font (Cuprum) pl. a hosszú ő és ű kivételével a többit jól írja. Szóval ez lehet, hogy nem Google-, hanem inkább fontspecifikus dolog.

Igaz, hogy a Central European kódtábla hiánya nem a Google Font, mint szolgáltató hibája, hanem a fontok tervezőié, készítőié. De épp ez a lényeg.
A Google Fontok az ISO 8859-2 Latin 1 (Central European) kódtábla karaktereit nem tartalmazzák. Alapvetően a Google Font egy jó dolog, de magyar, illetve kelet-európai oldalakhoz csak az általad írt hiányosságok elfogadásával együtt. A kifejezetten fontmagyarítással foglalkozó oldalamon viszont elég nevetséges lenne a nem magyar ékezetes fontok használata.

Ha hasznos volt a hozzászólásom számodra, nyugodtan megnyomhatod lent a „Köszönet” gombot :)

Több
2012 ápr. 04 18:33 #13 Írta: coilevi
Persze, vágom, hogy nem te írtad, hanem idézted valahonnan. Azért írtam a helyesbítést, hogy tiszta legyen a kép. Sokszor nem létező, a helytelen használatból adódó hibajelenségeket írnak még a JED-re is, mintha az az adott ext. hibája vagy alaptulajdonsága lenne. Ez az idézet pl. tipikusan ebbe a kategóriába tartozik.

Egyébként én is szeretném megismerni a nem-webfontok böngészőfüggetlen helyes használatát simán CSS-ből, úgyhogy követem a topikot, lusta voltam eddig utánajárni ennek a témának. Örülök, ha itt felgöngyölödik a fonál. :)
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Zotius

Több
2012 ápr. 10 11:25 - 2012 ápr. 10 11:34 #14 Írta: Zotius
Zotius válaszolt a következő témában: Megoldódott a webfont-ügy
Néhány napos kínlódás után végre kiderült, hogy épp annak a fontnak, amellyel eddig próbálkoztam (Benguiat Frisky ATT), valamilyen hibája van. Most találtam másik fontot, amely a 'left' és 'right' pozíciókban lévő modulok címsorának megfelelő, és sikerült rendesen megcsinálni a CSS fájlt is.
Különböző webfontok vizsgálgatásához csináltam egy tesztoldalt is. Az oldal index.php fájlja, a hozzátartozó stylesheet.css és a fontok rar-ba tömörítve innen letölthetők , hátha coilevi is érdeklődik a @font-face használata iránt... :)

Ha hasznos volt a hozzászólásom számodra, nyugodtan megnyomhatod lent a „Köszönet” gombot :)
Utolsó szerkesztés: 2012 ápr. 10 11:34 Zotius által.

Több
2012 ápr. 10 15:39 - 2012 ápr. 10 15:40 #15 Írta: coilevi
coilevi válaszolt a következő témában: Válasz: Megoldódott a webfont-ügy
Persze, hogy érdeklődik. :) Jól értem akkor, hogy - összefoglalva - az a jó megoldás mindenféle böngészőre, amit ebben a hozzászólásodban írtál legalul? (fontspring.com) Vagy ahhoz képest kell még valamit állítani? (Feltételezve, hogy a használni kívánt fontnak nincs semmiféle hibája.)
Utolsó szerkesztés: 2012 ápr. 10 15:40 coilevi által.

Több
2012 ápr. 10 16:14 - 2012 ápr. 10 16:24 #16 Írta: Zotius
Zotius válaszolt a következő témában: Megoldódott a webfont-ügy - VAGY MÉGSEM???

coilevi írta: Persze, hogy érdeklődik. :) Jól értem akkor, hogy - összefoglalva - az a jó megoldás mindenféle böngészőre, amit ebben a hozzászólásodban írtál legalul? (fontspring.com) Vagy ahhoz képest kell még valamit állítani? (Feltételezve, hogy a használni kívánt fontnak nincs semmiféle hibája.)

Hmmm... Már nem merek semmi konkrétat írni... :( ugyanis: Korábban a saját gépemrőn nézve az oldalt, minden rendben volt, s az irodai gépről nézve semmi sem úgy jelent meg, ahogy kellene. Előző bejegyzésemhez képest most éppen megfordult a helyzet! Jelen beállításokkal most az irodairól minden oké, az itthoniról pedig semmi sem passzol.... :angry:
Egyszerűen tanácstalan vagyok ismét. Mint ahogy azt korábban már írtam: Iroda: Win7 Professional, Firefox 11, Saját gép: Win7 Home Premium, Firefox 11. Egyedül a tesztoldal jelenik meg jól, mindkét helyről nézve. Annak a css fájljában lévő definíciók gyakorlatilag megegyeznek a Joomla sablonban lévő @font-face és stílusdefiníciókkal, de ez a k*b*sz*tt Joomla mégsem akar egységesen megjelenni. A sablon css fájlját lassan már betéve tudom, mégsem akar sikerülni.

Utolsó szerkesztés: 2012 ápr. 10 16:24 Zotius által.

Több
2012 ápr. 10 17:33 #17 Írta: coilevi
coilevi válaszolt a következő témában: Válasz: Megoldódott a webfont-ügy - VAGY MÉGSEM???
Ezek szerint a tesztoldal (ahol jó a dolog) az egy sima HTML+CSS?
Hát nem tudom... Doctype esetleg? (Nekem már okozott kellemetlen órákat.)

Több
2012 ápr. 10 17:49 - 2012 ápr. 10 18:26 #18 Írta: Zotius
Zotius válaszolt a következő témában: Válasz: Megoldódott a webfont-ügy - VAGY MÉGSEM???

coilevi írta: Ezek szerint a tesztoldal (ahol jó a dolog) az egy sima HTML+CSS?
Hát nem tudom... Doctype esetleg? (Nekem már okozott kellemetlen órákat.)

Az természetesen benne van a Joomla által generált oldal tetején:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="hu-hu" lang="hu-hu" dir="ltr">
<head>
Az általam írt tesztoldal eleje pedig így néz ki:
<!DOCTYPE html PUBLIC '-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN' 'http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd'>
<html xmlns='http://www.w3.org/1999/xhtml' xml:lang='hu' lang='hu'>
<head>
A tesztoldalamat is php generálja.
Látható a kettő közötti különbség:
  • a Joomla-s Transitional//EN,
  • az enyém Strict//EN.
Ez okozhat ilyen problémát?
A tesztoldal index.php fájlja:
<?php
$szoveg1 = "Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. <i>Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.</i>";
$szoveg2 = "§&quot;'+!%/=() 123456789";
$szoveg3 = "Az 1500-as években egy máig ismeretlen nyomdász latin vakszöveget csinált a különböző nyomdai elrendezések bemutatására. A szöveg eltorzított latin volt, amit azért alkalmazott, mert az ember önkéntelenül elkezdi olvasni a számára értelmes szöveget – így nem tudva elvonatkoztatni attól és az elrendezésre koncentrálni. A szöveg így kezdődött: <i>Lorem ipsum dolor sit amet</i>, consectetur adipiscing elit.";
echo "	
<!DOCTYPE html PUBLIC '-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN' 'http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd'>
<html xmlns='http://www.w3.org/1999/xhtml' xml:lang='hu' lang='hu'>
<head>
	<meta http-equiv='Content-Type' content='text/html; charset=utf-8'/>
	<meta http-equiv='X-UA-Compatible' content='IE=9' />

<title>Font teszt</title>
	<link rel='stylesheet' href='stylesheet.css' type='text/css' charset='utf-8' media='screen'/> 
</head>
<body>
<div id='container'>
	<div id='amrtextn'>
	<h1>AmericanText BT</h1>
		<p align='justify'>".$szoveg1."</p>
		<p align='center'>".$szoveg2."</p>
		<p align='justify'>".$szoveg3."</p>
	</div>
<hr />
	<div id='baabook'>
	<h1>BaaBook</h1>
	</div>
<hr />
	<div id='cabndweb'>
	<h1>CA Bnd Web Bold</h1>
	</div>
<hr />
	<div id='dinprolight'>
	<h1>DIN Pro Light</h1>
	</div>
<hr />
	<div id='dinproregular'>
	<h1>DIN Pro Regular</h1>
	</div>
<hr />
	<div id='dinpromedium'>
	<h1>DIN Pro Medium</h1>
	</div>
<hr />
	<div id='dinprobold'>
	<h1>DIN Pro Bold</h1>
	</div>
<hr />
	<div id='titillium'>
	<h1>Titillium</h1>
	</div>
</div>
</body>
</html>";
?>

Utolsó szerkesztés: 2012 ápr. 10 18:26 Zotius által.

Több
2012 ápr. 13 07:09 - 2012 ápr. 13 07:13 #19 Írta: Zotius
Zotius válaszolt a következő témában: VALÓBAN megoldódott a webfont-ügy - PROBLÉMA MEGOLDVA :)
Most már valóban nyugodtan állíthatom, hogy a problémát megoldottam. :whistle:
Így utólag nézve nevetségesen egyszerű volt. A helyzet az, hogy a template.css-ben az
.art-blockheader .t
stílusdefiníciója több helyen is szerepel - egyik a fájl eleje felé (78. sor körül, mindig ezen a részen alakítgattam), másik az 1323 sor körül, ami eddig teljesen elkerülte a figyelmemet. Most már mindenhonnan nézve jól, az általam megálmodottak szerint jelennek meg a modulcímek.

Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 2012 ápr. 13 07:13 Zotius által.

Több
2012 ápr. 13 07:43 - 2012 ápr. 13 07:50 #20 Írta: Zotius
Zotius válaszolt a következő témában: Zárszóként

coilevi írta: Persze, hogy érdeklődik. :) Jól értem akkor, hogy - összefoglalva - az a jó megoldás mindenféle böngészőre, amit ebben a hozzászólásodban írtál legalul? (fontspring.com) Vagy ahhoz képest kell még valamit állítani? (Feltételezve, hogy a használni kívánt fontnak nincs semmiféle hibája.)

Kérdésedre válaszolva megállapítható, hogy a hivatkozott hozzászólás végén írtak gyakorlatilag helyesek voltak.
A css fájl elején definiáltam a fontot:
/*   Agency FB font definíció   */
@font-face {
    font-family: "Agency FB";
    src: url('../fonts/agencyb.ttf'),
	 url('../fonts/agencyb.eot') format('embedded-opentype');
    font-weight: bold;
    font-style: normal;
}
Kicsit alább pedig ez áll (a font-family: végén - biztonság kedvéért - beszúrtam az !important direktívát is, nehogy valami még felülbírálhassa ezt a definíciót:
.art-blockheader .t, .art-blockheader .t h3, ...(satöbbi)
{   
   font-family: "Agency FB", Georgia, "Times New Roman", Times, Serif !important;
   font-style: normal;
   color: #000000;
   font-weight: bold;
   font-size: 14pt;
   text-decoration: none;
}
A font definíció az elkészített tesztoldalnál is gyakorlatilag ugyanilyen módon történik, annyi különbséggel, hogy ott egy divízióval (div) meghatározott szövegrészre eresztettem rá a stílust, címre (h1) és paragrafusra (p) egyaránt.
A teljesség kedvéért: ellenőrizni fogom, hogy a korábban hibásnak titulált font valóban hibás-e. Feltételezem hogy nem...

Utolsó szerkesztés: 2012 ápr. 13 07:50 Zotius által. Indoklás: kiegészítés
A következő felhasználók mondtak köszönetet: coilevi