Kezdő joomlásként fontos, hogy tisztában legyél magának a joomlának a működésével. Mert itt Te most két dolgot szeretnél egyszerre megtanulni: a joomla működését, plusz a Gantry keretrendszerrel létrehozott sablonok kezelését.(ez utóbbiról leveszélnélek, mert azóta van sokkal jobb, rugalmasabb, többet tudó)
De nézzük lépésról lépésre:
Ha létrehoztál mondjuk öt modult, öt cikket, és öt menüpontot (kérlek ezeket valóban csináld meg, hogy ne csak elhidd, hanem megértsd, és készség szintjén elsajátítsd. A menüpontok legyenek CIKK tipusúak, azon belül is egy-egy cikkre mutassanak. Ha most megnézed a front (élő) oldalon, akkor léthatod, hogy a menüpontokra kattintva más-más tartalom jelenik meg a sablonkezelőben "content" nek kijelölt területen.
Most ha létrehozod a modulokat, mondjuk EGYÉNI tipust választasz, akkor ott beállíthatod a kívánt tartalmakat, amit majd megjelenít a modul. Jobb oldalon kiválaszthatod, hogy melyik modul pozícióban jelenjen meg az adott modul. Ha most mind az öt modult ugyan abba a pozícióba állítod be, akkor azok egymást követően mind megjelennek. DE van egy olyan lehetőséged, hogy "Menü hozzárendelése" (Ez nem jobbra, hanem a modul tartalom szerkesztéstől fölfelé találod, az egyik lap fül lesz az), akkor ki tudod választani, hogy az adott modul megjelenjen-e vagy sem egy-egy menüpont kiválasztása esetén. Ha mind az öt modulnak más és más menüpontot választasz ki, akkor a front oldalon a menük között lépkedve már nem csak a "content" terület tartalma változik, hanem az adott modul pozícióban megjelenő moduloké is.
Eddig a joomla.
Most a sablon.
Azt, hogy egy sablonban hol, és hány modul pozíció jelenik meg, azt a sablon határozza meg. Vanna olyan sablonok, amelyeknél van egy csomó pozíció, ha ide teszel tartalmat megjelenik, ha nem, akkor nem.
A Gantry sablon keretrendszerrel könnyedén meghatározhatod, ezt,és a modul pozíciók helyét is Te adhatod meg. Ez a Gantry esetében a LAYOUT. Ebből többet is létre tudsz hozni és mindegyikben meghatározhatod, hogy hol milyen modul pozíció jelenjen meg. Készíthetsz pl egy 'home' nevezetűt, ahol a fentebb máár említett "content" terület nem is lesz, csak pl egy nagy slideshow. Aztán készíthetsz egy olyat, ahol a "content" től balra lesz egy oldalsáv, ahol létrehozol egy modul pozíciót, nevezzük ezt 'oldalsáv'-nak. Aztán egy másikat, ahol meg jobbra lesz ez az oldalsáv, és itt is létrehozod az 'oldalsáv' modul pozíciót.
Visszatérve a moduljaidhoz, ezeket tedd az 'oldalsáv' modul pozícióba. MAJD a menükezelőbe térünk vissza, és az egyes menüpontoknál kiválasztjuk, hogy az egyes menüpontoknál melyik sablon layout legyen aktív. Ha a kezdőlaphoz kiválasztod az előbb 'home' néven létrehozott layout-ot, másiknál a bal oldali oldalsávval rendelkezőt, stb, akkor a front oldalon a kezdőlaphoz nem jelenik meg a "content" terület, míg más menpontoknál bal illetve jobb oldalsávval jelenik meg a központi tartalom.
Az az alap, innentől lehet ragozni
Ha értékesnek találtad a hozzászólást, azt a "KÖSZÖNÖM" gombbal jelezheted.